23.04.2009

Noni

Noni (Hint dutu)


Botanikteki adı "Morinda Citrifolia" olan Noni, Malezya'da Mengkudu, Güney Asya'da Nhau, Samoa ve Tonga'da Nonu, Raratonga ve Tahiti'de Nono, Markiz adaları ve Hawaii de ise Noni olarak biliniyor.

Noni yalnızca Güney Pasifik'te bulunan volkanik adalarda, bodur ağaçların olduğu çalılık alanlarda yetişiyor ve ekildikten 10 hafta sonra meyve vermeye başlıyor. 18 ay içinde olgunlaşan Noni, ayda 4 ila 8 kg arasında meyve veriyor.Yaklaşık bir patates büyüklüğünde ve oldukça sert kabuklu olan Noni meyvesi olgunlaştıkça acılaşıyor, ağır bir peynir kokusuna sahip oluyor. Tropik meyvelerin en şifalısı olarak bilinen Noni, yılın her mevsimi nemli ve sıcak iklimde, volkanik topraklarda yetişmesi sayesinde benzersiz bir enzim zenginliği sunuyor. Polinezya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında "eskilerin aspirini" olarak biliniyor.
Noni bitkisi, şu anda Fransız Polinezyası olarak bilinen bölgedeki halk için eski kıtlık zamanlarında önemli bir besin kaynağıydı. Avustralya yerlileri de bu bitkiye çok düşkünlerdi. Burma halkı ise, Noni'yi doğal halde tuzla birlikte yiyorlardı. Bu bölgelerde Noni bitkisinin çekirdekleri, yaprakları, kabuğu ve kökleri, yani her parçası şifa bulmak amacıyla kullanılıyordu ve hala da kullanılıyor.
''Yaşam Meyvesi'' gibi tanımlamalarla anılan Noni, Batı dünyasının tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında keşfedilmiş, son yıllarda 50'den fazla bilim adamının araştırmalarına konu olmuş ve bu araştırmalar sonucunda da şaşırtıcı bulgular elde edilmiştir. Dünyamızın son cennetlerinden biri olan Pasifik adalarından başlayıp modern bilimin dünyasında uzanan bu yolculuk, Hipokrat'ın ''Gıdanız ilaç, ilacınız gıda olsun'' önerisinin ne kadar da yerinde olduğunu bir kez daha gösteriyor.


Noni Gençleştirici ve Enerji Verici 90 Tabletİnsana yasamak için yaklaşık 10000 enzim lazımdır. Ama bilim şimdiye kadar sadece 1700 tane enzim bulmuş haldedir. Noninin içinde inanılmaz miktarda enzim dışında, bir de birçok co-enzim bulunmaktadır, mesela 11 co-enzim 10u nonide vardır. Üstelik yaklaşık olarak Alpha- ve Beta-Aminoasitlerinin hepsi bulunmaktadır, ayrıca enzimlerin aksiyon enerjisinin maksimumu vardır.Yetiştirmek İsteyenler


Noni Hakkında Özel Site


Bir Tane Daha


Hiç yorum yok:

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Blog Widget by LinkWithin